Uoči rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću (prvo čitanje, P.Z. br. 42 – predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske) koja će se u Hrvatskom saboru održati u srijedu, 25. rujna 2024., Ordo Iuris je podnio Vladi i saborskim zastupnicima svoju analizu Prijedloga i određene primjedbe koje smjeraju pojačanoj zaštiti djece, mladih i obitelji u kontekstu problematičnih aspekata igara na sreću.
Pravni stručnjaci iz Ordo Iurisa su u svojoj analizi istaknuli da je ovisnost o igrama na sreću globalni problem te da je u tom kontekstu potrebno razmotriti nekoliko važnih statističkih podataka:
- Prevalencija ovisnosti o igrama na sreću kod muškaraca je 1,5 – 2x češća nego kod žena.
- Automati za igre na sreću su najveći „okidač“ razvoja ovisnosti. 75% problematičnih kockara igra automate.
- 60% problematičnih kockara puši, a 26% su alkoholičari.
- 69% je doživjelo ozbiljnu anksioznost ili simptome depresije u prošloj godini. (U usporedbi s 10,8% među onima koji ne kockaju)
- 50% problematičnih kockara počinilo je neku vrstu kažnjivih djela.
- U Velikoj Britaniji, kao zemlji s najvećim brojem ovisnika o igrama na sreću u Europi, trošak saniranja te ovisnosti premašuje 2,2 milijarde dolara godišnje (1,8 milijardi funti).
- Stope samoubojstava među problematičnim kockarima su 15 puta veće od opće populacije.
- 81% ovisnika o kockanju igra online.
Što se tiče Hrvatske, nedavna istraživanja pokazala su kako 50 000 do 100 000 ljudi ima problema s ovisnošću o kockanju. Problem je još veći ako uzmemo u obzir da ova ovisnost pogađa i osobe iz njegove najbliže okoline, najčešće roditelje, supružnike i djecu. Uz to negativne financijsko-imovinske posljedice ovisnosti o igrama na sreću izraženije su nego kod bilo koje druge ovisnosti.
Dr. med. specijalist psihijatar Davor Bodor, ističe da iako je kockanje osobama mlađim od 18 godina u Hrvatskoj zabranjeno, to ih ne sprječava da kockaju, što pokazuje istraživanje od prije nekoliko godina, kada je utvrđeno da oko 70% mladih već ima iskustva s klađenjem.
U Analizi je pohvaljena inicijativa Vlade koja ide za onemogućavanjem manipulacije neizvjesnim događajima, zaštitom igrača od financijske štete, osiguravanjem zaštite maloljetnika od igara na sreću i sprječavanjem razvoja ovisnosti kod ranjivih skupina, a time i nastanka teško nadoknadive štete za društvenu zajednicu.
No Prijedlog Vlade sadrži određene propuste, stoga su iz Ordo Iurisa predložili sljedeća poboljšanja:
- zabrana priređivanja igara klađenja i igara na sreću putem automata u ugostiteljskim objektima skupina »Barovi«.
- potpuna zabrana oglašavanja igara na sreću u svim audiovizualnim i radijskim programima te putem interneta (osim internet stranica priređivača igara na sreću).
- zabrana oglašavanja igara na sreću na svim javno vidljivim površinama, nekretninama i pokretninama.
- zabrana sponzoriranja fizičkih i pravnih osoba te događaja i aktivnosti s ciljem, učinkom ili mogućim učinkom izravne i neizravne promidžbe igara na sreću.
- zabrana priređivanja igara na sreću u blizini odgojno-obrazovnih ustanova (dječjih vrtića, osnovnih škola, srednjih škola i učeničkih domova), ustanova socijalne skrbi, stambenih objekata, igrališta i odmarališta za djecu i mlade, zdravstvenih ustanova te vjerskih objekata (crkve, džamije, sinagoge, odnosno vjerski objekti čija je namjena i svrha redovito obavljanje vjerskih obreda).
- ograničenje broja posebno uređenih prostora za obavljanje djelatnosti priređivanja igara na sreću koje pojedini priređivač može otvoriti.
- strože kažnjavanje neprovođenja mjera društveno odgovornog priređivanja kad su u pitanju djeca i mladi, tj. povećanje zapriječenog iznosa prekršajne kazne u članku 72. stavku 1. ZIS-a na zakonom propisani maksimum od 132.720,00 eura.
- isključenje igrača u Registru isključenih igrača pri HZJZ-u i bez njegove suglasnosti, sve u svjetlu mogućnosti koju, kroz pravni institut djelomičnog lišenja poslovne sposobnosti, pruža Obiteljski zakon, upravo iz razloga jer ovisnik o igrama na sreću nije sposoban kontrolirati vlastito ponašanje te zbog prekomjernog igranja nanosi štetu sebi i obitelji koju uzdržava (najčešće je to otac obitelji!).
- ograničavanja maksimalnog uloga odnosno gubitka i vremenskog trajanja te uvođenje prisilnih pauza kod igranja igara na sreću (putem zemaljskih objekata i putem interneta)
- unošenje odredbe da se žigovi i druga prava intelektualnog vlasništva vezana uz dodijeljeno pravo priređivanja igara na sreću mogu jedino i isključivo koristiti u svrhu obavljanja djelatnosti priređivanja igara na sreću
- i dr.
Cijelu Analizu Ordo Iurisa možete pročitati ovdje.