Ordo Iuris

Ordo Iuris na 69. zasjedanju Komisije UN-a o statusu žena

  • U New Yorku se od 10. do 21. ožujka 2025. održava 69. zasjedanje Komisije UN-a o statusu žena (CSW), a ovogodišnja tema je 30 godina od donošenja Pekinške deklaracije.
  • Pekinška deklaracija iz 1995. u paragrafu 106k navodi da se abortus ni pod kojim okolnostima ne bi trebao smatrati metodom planiranja obitelji.
  • Stručnjaci iz Ordo Iurisa sudjeluju u raspravama, s ciljem stvaranja koalicije pro-life organizacija.
  • Ishod rasprava na CSW69 postat će trajni dio međunarodnog prava i imat će dugoročne posljedice za međunarodna ljudska prava, uključujući prava žena i nerođene djece.

U New Yorku je otvorena 69. sjednica Komisije o statusu žena (CSW), jednog od ključnih tijela Ujedinjenih naroda koje se bavi pravima žena. Utemeljilo ga je 1946. Ekonomsko i socijalno vijeće UN-a (ECOSOC) kako bi pratilo položaj žena u svijetu i razvilo globalne standarde i političke preporuke u ovom području.

Ovogodišnja sjednica se održava pod predsjedanjem Saudijske Arabije i fokusirana je na pregled 30 godina od usvajanja Pekinške deklaracije, dokumenta koji navodi da se abortus nikada ne bi trebao koristiti kao metoda planiranja obitelji. Nadalje, dokument poziva “sve vlade i relevantne međuvladine i nevladine organizacije da pojačaju svoju predanost zdravlju žena, da se pozabave utjecajem nesigurnog pobačaja na zdravlje kao velikim javnozdravstvenim problemom te da smanje pribjegavanje pobačaju kroz proširene i poboljšane usluge planiranja obitelji”.

Tijekom CSW69, države članice UN-a će pregovarati o konačnim zaključcima koji će odrediti smjer međunarodne politike prava žena za godine koje dolaze. Ovaj je proces često kontroverzan, jer neka izaslanstva nastoje proširiti tumačenje ljudskih prava kako bi uključila pitanja koja se odnose na tzv. reproduktivna i seksualna prava, iz kojih bi htjeli izvesti nepisano pravo na pobačaj.

Ordo Iuris, sudjelujući na popratnim događajima i bilateralnim susretima, prati tijek pregovora i iznosi argumente za zaštitu prava na život i suvereniteta država u oblikovanju obiteljske i socijalne politike. Planirani sastanci uključuju konzultacije s izaslanstvima zemalja koje se protive promicanju pobačaja kao ljudskog prava te sudjelovanje na tematskim panelima posvećenim zaštiti obiteljskih prava.

U kontekstu sve većeg pritiska na države članice UN-a da usvoje ideološke odredbe, ključno je izgraditi koalicije koje podržavaju poštivanje međunarodnog prava u njegovom izvornom obliku – bez nametanja kontroverznih tumačenja međunarodnih dokumenata.

“Iskustvo godišnjih zasjedanja pokazuje koliko je važno da pro-life organizacije budu prisutne na ovoj konferenciji i da pokažu koliko ima zagovornika u zaštiti prava na život nerođenih, uz zaštitu zdravlja svih žena. U nadolazećim danima biti će poznato hoće li Komisija ove godine odlučiti usvojiti dokument koji se fokusira na “reproduktivna prava” shvaćena kao “pravo na pobačaj” umjesto istinskih prava žena i nerođene djece”, komentirala Julia Książek iz Ordo Iurisa.