Ordo Iuris podnio je mišljenje Europskoj komisiji o predstojećoj „Strategiji EU za jednakost LGBTIQ osoba 2026.-2030.“.
- Prijedlozi EK uključuju uvođenje kaznenog djela „govora mržnje“ i zabrane diskriminacije „LGBTIQ osoba“ te tzv. konverzivne terapije, tj. promjene neželjenih homoseksualnih sklonosti.
- Komisija je također najavila da namjerava provoditi Strategiju i pružanjem materijalne podrške nevladinim organizacijama, što je jasna najava nastavka prakse financijskog lobiranja.
- U svom mišljenju dostavljenom Europskoj komisiji, Ordo Iuris naznačio je, između ostalog, da je kriminalizacija dobrovoljne konverzivne terapije primjer pravnog paternalizma – „usrećivanja nekoga silom“ te da europski zakoni već štiti sve od diskriminacije.
Europska komisija radi na „Strategiji EU za jednakost LGBTIQ osoba 2026.-2030.“. Početkom travnja 2025. EK je objavila preliminarne informacije o inicijativi i otvorila mogućnost podnošenja komentara.
Ordo Iuris objavio je 2021. godine izvješće na engleskom jeziku pod naslovom: „ Protiv diskriminacije, protiv ideologije. Europska perspektiva “, koje predstavlja sveobuhvatan odgovor na tadašnju Strategiju jednakosti 2020.-2025. Informacije koje je objavila EK o novoj inicijativi ukazuju na to da će ona biti nastavak prethodnih akcija EK u korist jednakosti – koje se sastoje od velikih privilegija za ljude koji se identificiraju kao „LGBTIQ osobe“.
EK navodi da su njezine akcije za jednakost „LGBTIQ osoba“ motivirane „činovima diskriminacije, nasilja, uznemiravanja, maltretiranja i nedostatka društvenog prihvaćanja“ te „značajnim porastom slučajeva uznemiravanja motiviranog mržnjom“ ( Poziv za komentare , str. 1-2).
Međutim, podaci na koje se poziva EK uglavnom potječu iz studija temeljenih na izjavama samih dotičnih osoba i stoga predstavljaju izraz njihovih subjektivnih osjećaja. Stoga vrijedi zapamtiti da je kritika stava, ponašanja, svjetonazora ili izgleda, u mjeri u kojoj ne krši osobna prava ili fizički integritet, ljudsko pravo na slobodu govora i izražavanja vlastitog mišljenja, naglašava Anna Kubacka, analitičarka u Centru za međunarodno pravo Ordo Iuris.
EK također predlaže uvođenje kaznenog djela „govora mržnje“ i zabranu diskriminacije „LGBTIQ osoba“ u pravne sustave država članica. U svom mišljenju dostavljenom Europskoj komisiji, Ordo Iuris je naglasio da je navodna diskriminacija ljudi koji se identificiraju kao „LGBTIQ osobe“ u određenim područjima života mit. Takve osobe nisu diskriminirane u smislu zaštite od „govora mržnje, zločina iz mržnje i svih oblika diskriminacije“ – opći zakoni o suzbijanju diskriminacije i osobnim pravima pokrivaju sve, bez obzira identificiraju li se kao „LGBTIQ osoba“ ili ne.
Recimo, i poljski i hrvatski Ustav sadrže opću zabranu diskriminacije, u kojima se navodi da su „svi jednaki pred zakonom“.
Jedan od ciljeva nove Strategije jednakosti je uvođenje zabrane korištenja tzv. konverzivne terapije, tj. promjene neželjenih homoseksualnih sklonosti. Ovaj se zahtjev već godinama iznosi u Europskom parlamentu i Europskoj komisiji, a neke zemlje diljem svijeta uvele su propise kojima se kažnjava korištenje takve terapije. U svom mišljenju dostavljenom Komisiji, Ordo Iuris je naglasio da bi uvođenje zabrane terapije usmjerene na dobrovoljnu promjenu neželjenih homoseksualnih sklonosti zapravo značilo lišavanje nekih građana temeljnih prava, uključujući pravo na samoodređenje. Kriminalizacija konverzivne terapije primjer je pravnog paternalizma – „usrećivanja nekoga silom“.
Štoviše, EK je izričito najavila da namjerava financijski podržati društvene organizacije kako bi provele Strategiju jednakosti. To znači nastavak široko kritiziranih nepoštenih praksi Europske komisije, koja je izdvojila ogromna financijska sredstva za provedbu svoje agende i propagande angažiranjem navodno „neovisnih“ nevladinih organizacija i think tankova.
Do 24. lipnja svi zainteresirani mogu objaviti vlastito mišljenje o inicijativi.