Ordo Iuris

Kratka povijest transrodne ideologije

Riječima Svete Terezije Benedikte od Križa, poznatije kao Edith Stein, „svijetu nije potrebno ono što žene imaju, nego mu je potrebno ono što žene jesu.”

Promatranje toga kako je svijet gledao na ženski (i muški) spol tijekom stoljeća može biti relevantno za otkrivanje glavnih misli i paradigmi tog doba. Odgovori koje dajemo na pitanja spola su također odličan način razlučivanja koliko su bliske neke filozofije ili koliko su udaljena dva načina razmišljanja. Iako bi se moglo reći da je transrodna ideologija jedna nova pojava, korijenje istog je već duboko usađeno u brojnim filozofijama, pa čak i zakonima.

Autor ovog teskta će se koncentrirati samo na suvremenu pojavu transrodne ideologije koja započinje otprilike 1990-ih godina, a neće tretirati pitanje povijesti transseksualnosti. Jedan tužan primjer istog jest Ustav Bolivije od 2009. godine, koji počinje s riječima „naselili smo ovu svetu Majku Zemlju s različitim licima, i od tog vremena razumijemo pluralitet koji postoji u svim stvarima i u našoj raznolikosti kao ljudskih bića i kultura. Tako su se formirali naši narodi, a rasizam nismo poznavali dok mu nismo bili podvrgnuti u strašnim vremenima kolonijalizma.”1 Isti Ustav u svom članku 14. stavku 2. „zabranjuje i sankcionira sve oblike diskriminacije na temelju spola, boje kože, dobi, spolne orijentacije, rodnog identiteta”. Povezanost poganske, anti-kolonijalističke i trans „filozofije” su ovdje očite.

Trans-filozofija

Studij tzv. „trans-filozofije” (Trans philosophy) jest relevantan radi otkrivanja suhog korijena suvremene filozofije. Autori te filozofije koriste starije europske autore kao izvor za njihovo razmišljanje, ali smatraju da dodaju velike novine u povijest filozofije. Razmatranje jedne nove grane filozofije je vrlo zanimljiv poduhvat, imajući u vidu da nam može pokazati iz koje grane starijih filozofija ista potiče. Drugim riječima, tko je „roditelj” trans-filozofije nam može pokazati i tko je njegova „sestra” ili „bratić”, te nas osvijestiti o dubokim razlikama koje su se stoljećima polako stvarale između kršćanske i sekularne filozofije.

Striktno gledano, ova nova filozofija nastaje 1990-ih godina s piscima Judith Butler i Judith Halberstam, čije su glavne tvrdnje da je spol društveni konstrukt i da su tradicijske spolne uloge previše naglašene. Studenti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu mogu pohađati seminar koji proučava jednu od ovih filozofa, s ciljem da se studenti upoznaju s „idejama znanja, seksualnosti i identiteta u filozofiji, psihoanalizi, feminističkoj socijalnoj teoriji”2.

Stanfordov riječnik filozofije3 naglašava da tzv. trans-filozofija se jako malo koncentrira na „objektivnu realnost” (kao što su pitanje istine, univerzalnosti, dobrote, pravde ili Boga), već je trans-iskustvo (trans experience) glavni izvor materije ove filozofije. Riječnik navodi da „ovaj stil filozofskog rada razmatra trans-život kao studiju slučaja ili misaoni eksperiment na putu do neke druge filozofske točke [kao npr. o] metafizici.” Trans-iskustvo je dakle izvor filozofije, izvor istine. Riječnik kritizira ostale filozofije kao previše intelektualne, a trans-filozofiju kao prvu koja se bavi iskustvima transrodnih osoba.

Ako bismo koristili analogiju obitelji unutar filozofije, može se reći da su sestre trans-filozofije LGBT, feministička i anti-kolonijalistička filozofija, roditelji su joj marksizam i poststrukturalizam, a djedovi kantijanizam i prosvjetiteljstvo. Autor ovog teksta je mišljenja da je prosvetiteljstvo temeljna filozofija koja vodi većinu zapadnih država, kao i sve međunarodne organizacije, te da je prirodno da iste i najviše promiču „unuku” te filozofije.

Organizacijska promocija transrodne ideologije

Može se dakle reći da trans-filozofija daje intelektualni temelj  koje organizacije i države adaptiraju u svojim djelatnostima. Naime, prisustvo transrodne ideologije u pravnom i političkom svijetu je postalo obilno u posljednjih 15 godina.

Nacionalna zdrastvena služba (National Health Services) je na primjer imala posebnu Službu za razvoj rodnog identiteta (Gender Identity Development Service) koje je po više navoda davalo hormonsku terapiju za mlade ispod 18 godina.4 Međunarodna zdravstvena organizacija (WHO) izričito tvrdi da „mnoge transrodne osobe dijele iste zdravstvene potrebe kao i opća populacija, ali mogu imati i druge specijalne zdravstvene potrebe, kao što su hormonska terapija i kirurški zahvati koji afirmiraju spol”, kao i da „rodno afirmativna zdravstvena skrb može uključivati bilo koju pojedinačnu ili kombinaciju određenog broja […] medicinskih (uključujući hormonsko liječenje ili operaciju) intervencija osmišljenih da podrže i afirmiraju rodni identitet pojedinca.”5

Transgender Europe and Central Asia je jedna „trans neprofitna organizacija za prava i dobrobit trans osoba u Europi i srednjoj Aziji”, otvoreno financirana od strane Europske Unije6, čiji je jedan od osnovnih ciljeva „promicati podršku trans-osobama u zdravstvenom sustavu, posebice jednak pristup zdravstvenoj zaštiti.”7

Ista organizacija svake godine rangira europske države po otvorenosti njihovih zakonskih odredbi za transseksualne osobe. Norveška zadovoljava 26 od 32 zakonskih kriterija, prema kojima je na primjer moguća promjena imena za maloljetnike, bez ikakvih psiholoških ili medicinskih pregleda. Hrvatska zadovoljava 16 od tih 32 kriterija (što je više od Austrije).8 Među državama koje imaju najmanje bodova spadaju Rusija, Bugarska i Crna Gora.

U naizgled kompliciranim pitanjima, (lažno) metafizičkim debatama, političkoj napetosti, bitno je pitati se samo jednu stvar : Što je žena ?

1 Constitución Política del Estado, 07.02.2009.
2 Filozoja i psihoanaliza – seminar: Znanje, rod i seksualnost (Lacan, Foucault, Butler), https://loz.ffzg.unizg.hr/lozoja-i-psihoanaliza-seminar-znanje-rod-i-seksualnost-lacan-foucault-butler/
3 Trans Philosophy, Stanford Encyclopedia of Philosophy, 08.10.2024., https://plato.stanford.edu/entries/trans/#WhatTranPhil
4 Ex-Mermaids CEO shuts down suggestion Tavistock gender clinic links were inappropriate, Maggie Baska, 28.05.2023 https://www.thepinknews.com/2023/05/28/mermaids-telegraph-susie-green-gender-afrmin g-healthcare/
5 https://www.who.int/standards/classications/frequently-asked-questions/gender-incongrue nce-and-transgender-health-in-the-icd
6 About transgender Europe, tgeu.org, https://tgeu.org/about-transgender-europe/
7 TGEU Statutes Transgender Europe, 30.06.2018
8 Trans Rights Maps https://transrightsmap.tgeu.org/

 Adrián István URACS pravnik i vanjski suradnik Zaklade za pravnu kulturu Ordo Iuris