Ordo Iuris

Globalni cenzurno-industrijski kompleks

Riječima francuskog katoličkog pisca François-René de Chateaubriand, velikog borca za slobodu govora : “Na piščev vlastiti rizik i opasnost tražim slobodu tiska za njega; ali trebamo ovu slobodu.”1

Sloboda govora i mišljenja su osnovna načela prisutna ne samo u međunarodnim poveljama, nego i u samim ustavima europskih država. Štoviše – ista jamstva nisu samo slovo na papiru, već su posljedica stoljetnih filozofskih i političkih borbi europskih naroda i država.

Primjer iz Ustava Republike Hrvatske (čl. 38. st. 2.)2 glasi „Sloboda izražavanja misli obuhvaća osobito slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa i slobodno osnivanje svih ustanova javnog priopćavanja.” Europska konvencija o ljudskim pravima (čl. 10. st. 1.)3 glasi “Svatko ima pravo na slobodu izražavanja. Ovo pravo uključuje slobodu mišljenja i slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja, bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice.” Spominjanje bilo kakvih daljnjih primjera čini se čak besmislenim, uzimajući u obzir velik broj svima poznatih primjerima jamstava slobode govora.

„Nova cenzura” u europskim zakonima

Međutim, usprkos mračnoj povijesti Europe po pitanju cenzure, možemo uočiti novi povratak kontrole govora u zapadnim državama. Ovaj problem spominju ne samo nevladine organizacije, već i znatan broj javnih osoba, kao i osoba sa svih strana političkog spektra. Spomenimo Rowana Atkinsona (serija Mr. Bean)4, koji je već 2012. godine javno upozoravao na promjene britanskog Zakon o javnom redu (Public Order Act) koje su, njegovim riječima, na problematičan način zabranjivale uvredljive riječi i ponašanje.

Od 2012. godine se broj zakona čiji je cilj ograničenje opsega slobode govora nažalost samo množio, a od koji su poznatiji primjeri : irski Zakon o govoru mržnje (Hate Speech Bill), škotski Zakon o kaznenim djelima mržnje (Hate Crime Act) ili britanski Zakon o online sigurnosti (Online Safety Bill).

U irskom kaznenom Zakonu o govoru mržnje (Hate Offences Act 2024, čl. 3. st. 2. točka d.)5 izričito se definira pojam spola kao „spol koji osoba izražava kao preferirani spol osobe ili s kojim se osoba poistovjećuje, i uključuje transrodnost i spol koji nije muški i ženski”. Ovaj zakon dakle definira negaciju transrodne ideologije kao zločin iz mržnje.

Navedeni škotski primjer6 u istom zakonu (u svom 5. djelu) ukida „kazneno djelo bogohuljenja” s jedne strane, a s druge strane (u svom 4. djelu, čl. 11. st. 7.) definira tko je transeksualac, tko je nebinarna osoba i tko je transvestit. Dakle, građani Škotske koji počine kazneno djelo govora mržnje, svoje djelo čine težim ako predrasudama uvrijede nekog. Predrasuda (1. dio, čl. 1 st. 2.) jest kritika tuđe seksualne orijentacije, transrodnog identiteta i varijacija seksualnih karakteristika. Stavak 4. istog članka dodaje da su dokazi iz jednog izvora dovoljni da dokažu da je djelo otežano predrasudama.

Zabrinjavajući je također Akt o digitalnim uslugama Europske Unije7, čiji je navedeni cilj „sprječavanje širenja dezinformacija” kao i da se stvori „pravedno i otvoreno okruženje na internetskim platformama”. Radi toga, Europska komisija planira vršiti nadzor određenih značajnih internetskih platformi i tražilica, kao što su Meta, X ili Google.

Izvanzakonska cenzura – digitalna kontrola govora

Kada su promjene zakona previše očite, cenzura se pojavljuje na suptilne načine u digitalnoj sferi. Radi se o filtriranju, označavanju i manipulaciji rezultatima tražilice. Najbolji primjer toga je slučaj Twitter Files, skup dokumenata koje je Elon Musk objavio nakon što je postao novi vlasnik te kompanije8. Navedena dokumentacija koja sadrži dopise između zaposlenih u Twitteru i liberalnih političara svjedoči o cenzuri na toj digitalnoj platformi. Naime, zaposleni su namjerno učinili neki sadržaj nevidljivim svima osim osobi koja ga je objavila.

U sličnom kontekstu se javlja i pokušaj kontrole X od strane Europske Komisije, čiji napad na X je vrlo otvoren. Europski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton je objavio na istoj platformi9 da X-u namjerava „nametnuti kazne i zahtijevati značajne promjene”. Breton kritizira X da nije izvor dovoljno povjerljivih informacija, te da Europska komisija mora donijeti nova pravila radi promjene istog.

Otpor kulturi cenzure

 Na šokantne napade na slobodu govora reagirali su brojni političari, intelektualci i druge javne osobe. Dobar primjer toga jest Westminster10 deklaracija, koju su potpisali osobe vrlo različitih pozadina i političkih opredjeljenja. Istu su potpisali Julian Assange, Dr. Jordan Peterson i ljevičarski filozof Slavoj Žižek, zajedno s brojni drugim novinarima, profesorima, povjesničarima koji se svi slažu da su duboko zabrinuti zbog pokušaja da se sloboda govora označi kao ‘dezinformacija’ (i drugim, loše definiranim, pojmovima). U istom pozivaju Vlade država da se drže potpisanih međunarodnih povelja, kao i da tech kompanije poduzmu mjere zaštite digitalnog svijeta.

U svijetu gdje se politička scena sve više i više dijeli, izuzetno je važno prepoznati pitanja oko kojih se obje strane političkog spektra slažu. Ako se svi mislioci koji se obično ne slažu, ovaj put slažu – kako ostati tih ?

Adrián István Uracs, pravnik i vanjski suradnik Zaklade za pravnu kulturu Ordo Iuris

Izvori:

  1. De la Monarchie selon la Charte, 1816, R. de Chateaubriand
  2. Ustav Republike Hrvatske, NN 05/14, https://zakon.hr/z/94/Ustav-Republike-Hrvatske
  3. Europska Konvencija o ljudskim pravima, 11.1950., https://www.echr.coe.int/documents/d/echr/Convention_hrv
  4. “We must be free to insult each other: Rowan Atkinson attacks new rules that outlaw ‘insulting words and behaviour’”, Daniel Martin, Daily Mail, 10.2012., https://www.dailymail.co.uk/news/article-2219385/Rowan-Atkinson-attac ks-new-rules-outlaw-insulting-words-behaviour.html
  5. Criminal Justice (Hate Offences) Act 2024, 2024, https://data.oireachtas.ie/ie/oireachtas/act/2024/41/eng/enacted/a4124.pdf
  6. Hate Crime and Public Order (Scotland) Act 2021, 2021, https://legislation.gov.uk/asp/2021/14/contents
  7. The Digital Services Act Ensuring a safe and accountable online environment, European Commission, https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/digital-services-act_en
  8. The Twitter Files should disturb liberal critics of Elon Musk – and here’s why This article is more than 1 year old, Kenan Malik, The Guardian, 01.2023., https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/jan/01/the-twitter-files-should-disturb-liberal-critics-of-elon-musk-and-heres-why
  9. Thierry Breton, 07.2024., X, https://x.com/ThierryBreton/status/1811699711591489637?prefetchTimest amp=1732401511087
  10. The Westminster Declaration, 2023, https://westminsterdeclaration.org/